Uwaga !!!
Są jeszcze wolne miejsca, by wziąć udział w wyprawie „Śladem bohaterów bitwy skoczowskiej”.
Historyczny rajd pieszy, upamiętniający uczestników wojny czechosłowacko-polskiej o Śląsk Cieszyński, wyruszy w Skoczowie w Święto Wojska Polskiego w sobotę 15 sierpnia 2020 roku, tuż po godzinie 8:00.
Zapraszamy!
W 1919 roku na wzgórzach okalających Skoczów oraz na linii rzeki Wisły wojskom czechosłowackim stawić czoła musiała garstka polskich wojskowych, wspartych ochotnikami z grona młodzieży i milicji śląskiej, wznoszących prowizoryczne umocnienia i niecierpliwie czekający na upragnione posiłki wojskowe z kraju, które miały zniwelować kilkukrotną czeską przewagę liczebną.
Pomiędzy 28 a 30 stycznia wokół miasta zacisnął się pierścień okrążenia... Rozpoczęła się trzydniowa bitwa pod Skoczowem. Czy dużo słabsze siły polskie Frontu Śląskiego zdołają zatrzymać pochód wojsk czechosłowackich na Bielsko? Czy męstwo i determinacja polskich żołnierzy i ochotników może zrównoważyć przewagę wojsk wroga? Ilu obrońcom miasta przyjdzie zginąć w obronie Ojczyzny oraz czy ich ofiara nie pójdzie na marne? Oto niektóre pytania, jakie stawiali sobie polscy mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego przed wiekiem.
Jak wyglądała wojna z ówczesnej perspektywy? Jak postrzegali ją cywile, a jak wojskowi? Kto zapisał się chlubnymi kartami w tej historii? Co nowego wiemy dziś o przebiegu wydarzeń ze stycznia 1919 roku? Kwestie te postarają się rozstrzygnąć uczestnicy rajdu.
Wyprawa Śladem bohaterów...
to niezwykła okazja, by osobiście doświadczyć miejsc, które stanowiły kluczowe elementy polskiej obrony w czasie bitwy pod Skoczowem 1919 roku, poznać zachowane ślady wydarzeń sprzed wieku oraz różnorakie formy upamiętnienia ich uczestników.
W trakcie wyprawy przypomniane zostaną m.in. postacie oficerów, którzy zatrzymali czeską ofensywę na przedpolach Skoczowa. Wielu z nich za swoją ofiarną służbę Ojczyźnie zapłaciło najwyższą cenę. Na odcinku w Kisielowie polegli w walce: sierż. Mieczysław
Mackiewicz, por. Wacław Klinke i por. Ferdynand Kotas, w Międzyświęciu – zmarły wkrótce potem z ran, ppor. Paweł Probosz. W czasie rajdu upamiętnieni zostaną wojskowi uhonorowani najważniejszym polskim odznaczeniem wojskowym – Orderem Virtuti Militari, a także ich zasłużeni współtowarzysze walk. Będą to m.in. oficerowie, którzy obronili Simoradz (pomimo iż Czesi zdołali już np. zainstalować karabiny maszynowe w miejscowej szkole!), a także żołnierze, którzy kontratakiem odbili z rąk wroga, zabezpieczające dostęp do Skoczowa od południa,
wzgórze nr 340 (położone na granicy Międzyświecia, Kisielowa i Bładnic; dziś nad stacją kolejową w Bładnicach Dolnych).
Rajd pieszy zostanie przeprowadzony 15 sierpnia 2020 r., w godz. 8.15-13.00. Zbiórka odbędzie się na ul. Mickiewicza 11, przed wejściem do budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Skoczowie. Na rajd obowiązują zapisy, gdyż ilość miejsc jest ściśle ograniczona. Polecamy zapoznać się z regulaminem rajdu.
Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem
cieszyn.pth@gmail.com i telefonem 798 590 639; a także, w dniu wydarzenia, w punkcie startowym (jeśli nie będzie przekroczona jeszcze liczba zarejestrowanych osób). W rajdzie mogą wziąć udział osoby dorosłe oraz niepełnoletnie (jedynie pod opieką opiekunów). Przypominamy o obowiązku zachowania szczególnych środków ostrożności. Zob. więcej:
www.pth.cieszyn.pl.
Należy wziąć pod uwagę, iż program rajdu będzie dosyć wymagający. Trasa wycieczki wyniesie ponad 10 kilometrów i przebiegać będzie m.in. w warunkach terenowych (zalecamy wygodne obuwie, strój, itd., jakie stosuje się w przypadku wypraw górskich; w tym długie spodnie).
W związku z rocznicą 100-lecia podziału Śląska Cieszyńskiego
i przyłączenia jego wschodniej części do Polski,
startują wydarzenia popularyzatorskie
w ramach projektu Generacja pamięci. Cieszyńskie drogi do Niepodległej,
realizowanego przez Fundację Volens
oraz
cieszyński oddział PolskiegoTowarzystwa Historycznego.
Nasy projekt zakłada m.in. przedstawienie losów społeczności polskiej na Śląsku Cieszyńskim u progu niepodległości.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie:
http://www.pth.cieszyn.pl/2020/07/generacja-pamieci-cieszynskie-drogi-do.html
Tutaj bezpośredni link do pierwszej z wielu atrakcji cyklu:
https://youtu.be/7CWi0ijUex8.
Zob. więcej:
http://www.pth.cieszyn.pl/2020/07/generacja-pamieci-cieszynskie-drogi-do.html#more